Zemin İyileştirme Sonrası Testler


Kazık Yükleme Deneyi

Kazık yükleme deneyleri, kazıkların taşıma kapasitesini ve yük-oturma davranışını belirlemek amacıyla yerinde yapılan bir uygulamadır. Kazık yükleme deneyleri, Jet Grout , fore kazık  ve çakma kazıkların hesaplanan taşıma kapasitesini ve yük-oturma davranışını sahada test etmek ve yapılan tasarımların doğruluğunu kontrol etmek maksadıyla yapılan bir uygulamadır. Kazık yükleme deneyi tüm dünyada yaygın olarak kullanılır. Kazık yükleme deneyleri ASTM-D 1143’e uygun olarak yapılmaktadır. Kazık yükleme deney sistemi: test kazığı, karşı yük (reaksiyon kazıkları), hidrolik kriko, kiriş, ve komparatör (mikrometre) den oluşmaktadır.


Plaka Yükleme Deneyi

Zeminin taşıma gücü belirlemek için yapılan bir arazi deneyidir. Bu test temel olarak temel seviyesinde çapı 30-75 cm olan dairesel çelik levhayı yüklemek ve her bir yük artımına tekabül eden oturma miktarının belirlenmesinden ibarettir.


PİT / Kazık Süreklilik Deneyi

Jet grout kolonu, fore kazık gibi yeraltı yapılarını bütünlük deneyi-PİT (Pile Integrity Test) sayesinde tahribatsız olarak kontrol etmek mümkündür.

Proktor Deneyi

Kum Konisi ile Sıkıştırma Deneyi